جستجو

گروه آموزشی عصب شناختی فروردین

Farvardin Neuro-Cognitive Training Group

جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶
گروه :خانواده و علوم اعصاب ۱۳۹۶/۷/۱۷ - ۱۱:۰۱ شناسه مطلب: ۷۱۷۹
۱۴۰
تهیه و تنظیم: دکتر فائزه دهقان
اختلال نقص توجه چیست؟
اختلال‌ها ناشی از تفاوت­های روانشناختی در مغز است که باعث نقص توجه و تکانشگری شدید و در بسیاری از موارد بیش فعالی می­شود

اختلالات نقص توجه عموما بعنوان اختلال نقص توجه و یا اختلال نقص توجه و بیش فعالی طبقه بندی می‌شوند. این اختلال‌ها ناشی از تفاوت­های روانشناختی در مغز است که باعث نقص توجه و تکانشگری شدید و در بسیاری از موارد بیش فعالی می­شود. در کودکان مدرسه ­ای علایم نقص توجه شامل بهم ریختگی شدید و ناتوانی در تبعیت از دستورالعمل­های ساده است. تکانشگری بر اساس ناتوانی برای صبر کردن در صف یا نگه داشتن نوبت، عکس العمل‌های خشونت آمیز در موقعیت‌هایی با شدت کم دشواری است. شیوع این اختلال در ایالات متحده 4 تا 8% است (کاپلان سادوک 2003) است. در ایران اطلاعاتی که شیوع عمومی این اختلال در سطح کشور را بیان کند وجود ندارد اما مطالعاتی وجود دارند که میزان شیوع این اختلال را در برخی شهر­های ایران بیان می­کنند. از آن‌جمله می­توان به مطالعه خوشابی وهمکاران در سال 1381 اشاره کرد که میزان شیوع این اختلال را دربین کودکان 7 تا 12 ساله در شهر تهران در دامنه‌ای بین 3 تا 6 درصد گزارش کرده بودند. میزان شیوع این اختلال در شهر شیراز 5 تا 5/8 % (شهیم و همکاران1381) و در یزد  3/16% بوده است که میزان آن در پسران( 5/19% ) بیش از دختران(13% ) بود (اخوان کرباسی و همکاران 1384). در شهر نیشابور این میزان در کودکان دبستانی10 تا 8/14 درصد بوده است، اما تفاوت شیوع اختلال ADHD در دو جنس معنی دار نبود. شیوع اختلال ADHD در دانش آموزان با افزایش سن، افزایش معنی‌داری داشت.( مرادی وهمکاران 1385).

 برای مدت­های مدیدی است که تصور می­شود ADHD پسران را بیشتر از دختران درگیر می‌کند و این نسبت 3 به 1 است. اکنون با توجه به نتایج تحقیقات  روشن شده است که این اختلال وابستگی تام وتمامی به جنسیت ندارد. اگرچه ADHD بیشتر پسران را متاثر می­کند اما دختران به ویژه در زیر گروه نقص توجه، بیش تر از آنچه قبل تر تصور می­شد متاثر می­شوند.(دونالد وهمکاران2005)

این اختلال باید بواسطه یک الگوی نقص توجه و یا بیش فعالی تکانشگری مشخص می­شود. (انجمن روانپزشکان امریکا 1994) تکانشگری اغلب بواسطه نا شکیبایی مشخص می‌شود و اغلب با مزاحمت مکرر برای دیگران، ناتوانی در به تاخیر انداختن پاسخ­ها، ظهور می­یابد (راپرت 1194) کودکان با ADHD  اغلب خارج از نوبت می­زنند، نمی­توانند به دستورالعمل‌ها گوش کنند، در زمانی نامناسب صحبت را آغاز می­کنند، پاسخ را قبل از اتمام پرسش بیان می­کنند، اشیاء را از دیگران می­قاپند، بصورت نامناسبی اشیاء را لمس می­کنند(انجمن روانپزشکان امریکا 1994). مقیاس تشخیصی DSM -ІV-TR  سیمای AD/HD را بعنوان الگوی پایداری از نقص توجه و یا بیش فعالی که بسیار شدید تر از آنچه در یک سطح رشدی یکسان بصورت معمول در افراد دیده می­شود، تعریف کرده است. برخی از علایم  بیش­فعالی/تکانشگری و یا نقص توجه بایستی قبل از سن 7 سالگی وجود داشته باشند. ضعف در عملکرد حداقل باید در دو محیط باشد( مثلا مدرسه ، خانه یا کار) . این علایم بایستی بصورت واضحی در عملکرد متناسب با سن فرد اختلال ایجاد کنند. این اختلال توسط سایر اختلالات روانپزشکی مانند اختلالات خلقی و اضطرابی و تجزیه­ای و شخصیتی توضیح  داده نشوند.

 برای تشخیص گذاری مشکلات رفتاری در چند محیط نظیر مدرسه، خانه، کاریا موقعیت­های اجتماعی خودشان را نشان دهند و حداقل در دو محیط اختلال عملکرد ایجاد کنند. اغلب نادرست است که فرد سطح اختلال عملکرد مشابهی را در تمام محیط ها و یا در یک محیط در تمام اوقات بروز دهند . معمولا در وضعیتی که نیازمند توجه پایدار[1]  یا تلاش ذهنی هستند و یا کودک علاقه کمتری به آنها دارد و یا از تازگی کمی برخوردارند(مانند گوش کردن به معلم در کلاس درس، انجام تکالیف درسی، درس خواندن و گوش کردن به مطالب طولانی، کارهای تکراری و یکنواخت و مستمر) علایم شدیدترند. علایم اختلال زمانیکه فرد تحت کنترل شدید است ،یا در موقعیتی جدید ، در فعالیتی جدید و یا  ویژه شرکت کرده و یا  به مکانی جدید و خاص آمده(مانند مطب دکتر) و یا زمانی که فرد توجه مکرری را برای رفتار مناسبش دریافت می­کند ممکن است به حداقل برسند یا ناپدید شوند. بنظر میرسد که علایم در موقعیتهای گروهی شدت بیشتری می­یابند(انجمن روانپزشکی آمریکا2004)

کودکان ADHD   از صدمات بدنی زیادتری نسبت به همسالانشان رنج می­برند  و بیشتر روابط ستیزه جویانه­ای با والدین و خواهر / برادرهایشان دارند. زیرا رفتارشان می­تواند بسیار مخرب باشد. در طول زمان، تلاقی پس زده شدن و شکست تاثیرات منفی مشخصی را بر رشد عزت نفس این کودکان به بار می­آورد. کودکان 8 تا 12 ساله  ADHD  در مقایسه با کودکان سالم  امتیاز پایین تری  را در "پرسش نامه پروفایل حرمت خود برای کودکان"[2] را در قسمت زیر دسته رفتارهای اختلال سلوک نشان می­دهند. پرسشنامه مذکور  جهت ارزیابی حرمت شخص کودکان مدرسه­ای مورد استفاده قرار می­گیرد و توسط خود کودکان تکمیل و پر می­شود.  همراهی عزت نفس پایین و درک از خود منفی در طی سالها ممکن است تاثیرات مهمی را بر ادامه زندگی این کودکان بگذارد.(باربر[3] و همکاران 2001)

مطالعات متعددی نشان داده است که ADHD تاثیرات منفی هم بر فرد و هم بر خانواده دارد. زمانی که  درمان و تشخیص صورت  نگیرد، اختلال می­تواند ناتوان کننده و بصورت بالقوه­ای تاثیرات مخرب و ویران کننده­ای برای کودکان و خانواده­ها داشته باشد.  یک مطالعه توسط مرکز مطالعات کودکان دانشگاه نیویورک به بررسی تاثیر حضور کودک ADHD بر خانواده از طریق تلفن  پرداخت. مطالعه شامل 255 والد پسر ADHD و 252 والد پسر سالم بود. نتایج نشان داد که هم خانواده وهم پسران ADHD بصورت منفی توسط اختلال نقص توجه و بیش فعالی در کلیه حیطه ها  متاثر شده اند( دونالد 2006)

 

[1] Sustain attention

[2] Self –Perception Profile for Children Questioner  

[3] Barber

نظرات
ارسال نظر
لطفا حاصل عبارت را در باکس وارد کنید
5 + 3 =
ارسال