جستجو

گروه آموزشی عصب شناختی فروردین

Farvardin Neuro-Cognitive Training Group

جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶
گروه :خانواده و علوم اعصاب ۱۳۹۶/۶/۱۲ - ۲۱:۳۶ شناسه مطلب: ۶۱۶۷
۱۱۹
🖋تهیه و تنظیم: دکتر فائزه دهقان -مهسا خیرالله زاده 
مرحله رشدی: گرفتن- از ۳تا ۱۲ ماهگی


 

 

3 ماهگی 

کودک شما هنوز نمی تواند دقیقا چیزهایی که می‌خواهد را بگیرد. اما می‌تواند به اشیا ضربه بزند. همچنین در حال توسعه هماهنگی دست و چشم است. در این سن کودک می‌تواند به چیزهایی که دوست دارد آن‌ها رانگه دارد توجه کند و برای دست زدن به  آنها تلاش کند. کودک شما می‌تواند کف اتاق دراز بکشد و به وسایل بازی اطرافش ضربه بزند. 

4 تا 8 ماهگی 

در 4 ماهگی کودک شما می‌تواند اشیا بزرگ مانند اجر های خانه سازی را بلند کند .او تا زمانی که چابکی انگشتانش تکامل نیافته است  قادر نخواهد بود تا اشیا کوچیکتر مانند نخود را بگیرد.  

کودک شما کمی قبل از دراوردن اولین دندانش (معمولا بین 4 تا 7 ماهگی) بلند کردن اجسام و گذاشتن آن دردهانش را اغاز می‌کند.اگر غذاهای جامد می‌خورد قادر نخواهد بود تا قاشق بچگانه در دهانش بگذارد اما تلاش خود را می‌کند. 

کودک می‌تواند اشیا مقابلش را جمع کند و  دست به دست کردن اجسام را اغاز خواهد کرد. خوب است که از حالا  اشیا ارزشمند را  دور از دسترسش قرار دهید. و مطمئن شوید که خانه شما  در مقابل اشیا کوچکی که می‌تواند اورا دچار خفگی کند ایمن  است.  

9تا 12 ماهگی 

 حالا کودک شما می تواند با اندکی تلاش اشیا را بردارد. تمایل  استفاده از دست چپ و راست او از حالا شروع می‌شود گرچه نمی‌توانید راست یا چپ دست بودن او را تا سن 2 یا 3 سالگی به طور قطعی تشخیص دهید. 

او همچنین گرفتن اشیا با نوک دستانش را ترجیح می‌دهد. به او اجازه دهید تا اشیا کوچک را با شست و انگشت سبابه‌اش بردارد. 

با افزایش هماهنگی قادر خواهد بود تا از قاشق و چنگال موقع غذا به خوبی استفاده کند. گرچه ترجیح می‌دهد در حالی که از انگشتانش برای خوردن استفاده میکند ظرف را  با یک دست نگه دارد. احتمالا به او خواهید اموخت که چگونه قاشق و چنگال را در دستانش نگه دارد و از ان استفاده کند.اما اگر بگذارید در هر وعده غذایی خودش تلاش کند به سرعت یاد خواهد گرفت.


 

نظرات
ارسال نظر
لطفا حاصل عبارت را در باکس وارد کنید
5 + 3 =
ارسال